Vencser László hálaadó szentmiséje

» Poszter dátum 2015. aug 23.

Szeptember 12-én szombaton 17 órakor

Dr. Vencser László atya

fogja bemutatni az előesti  szentmisét kápolnánkban, pappá szentelésének évfordulóján.

Dr. Vencser Lászlót, a Gyulafehérvári Hittudományi Főiskola volt tanárát és vicerektorát, az ausztriai idegen nyelvű pasztoráció országos igazgatóját 1971. szeptember 12-én szentelte pappá szülőfalujában, Ditróban a nagy erdélyi püspök, Márton Áron. A pappá szentelés 44. évfordulóján, 2015. szeptember 12-én, szombaton este 17 órakor Vencser László hálaadó szentmisét mutat be a bécsi Pázmáneum kápolnájában (1090 Bécs,Boltzmanngasse 14., III. emelet), amire minden érdeklődőt szeretettel vár. Az ünnepeltet – aki a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasainak augusztus eleji képzési hetén Budapesten előadóként volt jelen – a Kaláka-Club nevében Varga Gabriella, a Petőfi Sándor Program egyik bécsi ösztöndíjasa köszönti.

Vencser LászlóVencser László Gyergyóditróban született 1947. június 17-én. Elemi iskoláit szülőfalujában, középiskolai tanulmányait a gyulafehérvári kántoriskolában (ma Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum) végezte. A gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán 1965 és 1970 között filozófiát és teológiát hallgatott; a lelkipásztorkodástan hodegetika ismereteit Márton Áron püspöktől sajátította el, egyházjogtanára dr. Jakab Antal volt. Az 1970–1975-ös időszakban a római Pápai Gergely Egyetemen teológiai tanulmányokat folytatott, licenciátusi vizsgát tett, a Pápai Lateráni Egyetem keretében működő Accademia Alfonsianán erkölcsteológiát tanult, majd doktori címet szerzett. Márton Áron püspök 1971. szeptember 12-én, Ditróban szentelte pappá.

1975 és 1991 között – Márton Áron, majd Jakab Antal megyéspüspökök kormányzása idején – a gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán erkölcsteológiát tanított. Ezzel párhuzamosan néhány évig a fundamentális teológia előadója, 1981 és 1991 között vicerektor, illetve a Papnevelő Intézet gazdasági vezetője volt. 1990–1991-ben a gyulafehérvári egyházmegye Caritas-szervezetének igazgatójaként is dolgozott.

Néhány az Erdélyben általa alapított intézmények közül: Jakab Antal Tanulmányi Ház, Csíksomlyó; Szent Erzsébet Öregotthon, Gyergyószentmiklós; Idősek Klubja, Ditró.

1991. szeptember 1-jétől Ausztriában él, ahol a linzi egyházmegye Lelkipásztori Hivatalánál az Idegennyelvű Lelkészségek Szakosztályának irányítója. Emellett 1994 és 1996 között a Gyulafehérvári Főegyházmegye pénzügyi kamarájának igazgatója, 1996-tól 2007-ig a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Ház rektora, majd igazgatósági tagja volt. 1997–1998-ban a Német és Osztrák Püspökkari Konferencia bécsi székhelyű Kelet- és Közép-Európai Egyházi Projektek Információs Irodájának vezetője, 2000-től pedig az Osztrák Püspöki Konferencia keretében működő Katolikus Idegennyelvű Pasztoráció országos igazgatója. 1985–2007 között a Gyulafehérvári Főegyházmegye székeskáptalanjának kanonoka. 2006-tól 2010-ig az Európai Püspökkari Konferenciák Tanácsa (CCEE) keretében működő, svájci székhelyű Migrációs Bizottság tagja.

Tagja volt az Osztrák Szövetségi Kancelláriai Hivatal (kormány) keretén belül működő Ausztriai Magyar Népcsoport Tanácsnak. Küldött volt a Magyar Országgyűlés Diaszpóra Tanácsának alakuló ülésén (2011. november 17.)

Egyik alapító-elnöke a 2010 márciusában létrehozott Jakab Antal Keresztény Körnek, amelynek keretén belül az egy nemzetben való gondolkodás jegyében a Kárpát-medencében és a nyugati diaszpórában jelentős egyházi és kulturális tevékenységet fejt ki.

Rendszeresen publikál, 1989 óta különböző erdélyi, magyarországi, ausztriai és más külföldi lapokban – többek között a kolozsvári Keresztény Szóban és a szintén kolozsvári Vasárnapban, az ausztriai Bécsi Naplóban, az Erdélyi Magyarok Ausztriai Egyesülete Erdélyi Szemmel című lapjában, valamint a nyugat-európai katolikusok Életünk című lapjában – jelennek meg írásai. Több könyv szerzője/társszerzője, szerkesztője/társszerkesztője, lektora.