Krónika 2024


 

 

IV. Károly ereklyéjét átszállítottuk a heiligenkreuzi apátságba.

 Aus dem Anlaß des

20. Jubiläums der Seligsprechung von Karl I.

werden wir in Gegenwart seiner Reliquie _ Herma – eine Messe (auf Deutsch)
und dann eine Gebetsstunde (zweisprachig) halten am Dienstag, den 10.
September in der Kapuzinerkirche.

 szept.10.Kapucinus templom - 20240910v (1)

* * * * *

Ars Sacra Fesztivál programjai a Pázmáneumban: 

Szeptember 30-án,  hétfő este 18 órakor a

Zene világnapja előestéjén a Pázmáneum dísztermében –

Hegedűs Endre és Katica

szakrális zongoraestje volt.

Hegedűs Endre és Katalin 

Hegedűs Endre Kossuth-, Liszt- és Cziffra-díjas zongoraművész,
a nemzetközi és a hazai hangversenyélet ismert szólistája feleségével, Hegedűs Katalinnal lépett fel
4 kezes és 2 zongorás művek előadásával.

Evvel a csodálatos hangversennyel zártuk az idei Ars Sacra
fesztiválhoz kapcsolódó bécsi programjainkat. 

* * * * *

Szeptember 18., szerda. A Szentmisét követően 19 órától kezdődött a

Versvirrasztás

Az elmúlt évek hagyományait folytattuk a versfelolvasó esttel istenes költeményekből.
A folyamatos versolvasásba, amelyet rövid csöndek  tagoltak, bárki
bekapcsolódhatott, aki szívesen megosztotta a jelenlévőkkel kedvenc versét.

 * * * * *

Szeptember 17., kedd 18 órakor Szentmisében emlékeztünk meg

Szent Bingeni Hildegardról,

akit, a Szent Művészetek – az Ars Sacra -patrónájának tekinthetünk

* * * * *

Szeptember 17., kedd 19 órától

FELISMERÉSEIM

PORTRÉFILM JELENITS ISTVÁNRÓL

A piarista pap-tanár életútját bemutató film vetítése után beszélgetés
az alkotókkal Dóczy Péter rendezővel és Sípos Kata forgatókönyvíróval

 

* * * * *

Szeptember 14., szombat 18 óra -

„MIHELYT NEM KELL, MINDENEM A TIÉD”

Válogatás Weöres Sándor műveiből

szept 14 Weöres S. est Sudár Annamária  

Sudár Annamária előadóművész műsora

 A műsorban elhangzó részletek és átkötő szövegek a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének életművéből mutatnak be részleteket. Az összeállítás Weöres Sándor ún. játékverseiből („gyermekversek”), filozófiai és mitikus ihletettségű költeményeiből, valamint prózai írásaiból is válogat.
A külső világ és a belső világunk összetartozása, a felnőtté válás, a transzcendenssel való kapcsolat, az egész-ségre (!) törekvés, valamint a férfi és a nő összetartozásának örök témája köti össze a Weöres-életműből válogatott különböző verseket, prózai részleteket. A teljesség felé, a Magyar etűdök, a Rongyszőnyeg, a Tizenegy szimfónia és más művek változatos szövegei kapcsolódnak egymáshoz a műsorban. 

* * * * *

Szeptember 12., csütörtök 19 óra 

TEREMTŐ MŰVÉSZET

„Templom, kápolna, galéria képeken és valóságban”

című kamarakiállítást megnyitotta
 Snopper Zsuzsanna,

a kápolnánk arculatának új elemeit tervező belsőépítész

 

szept.12 Snopper Zs

 

* * * * *

Szeptember 10-én 17 órakor: 

Szentmise majd kétnyelvű imaóra

a Kapucinus templomban a

IV. Károly ereklye jelenlétében.

 

* * * * *

 

Szentmisét ünnepeltek Bécsben Szent István tiszteletére

Külhoni – 2024. augusztus 25., vasárnap | 14:26

https://www.magyarkurir.hu/hirek/szentmiset-unnepeltek-becsben-szent-istvan-tiszteletere

img1

Több száz magyarországi és Kárpát-medencei zarándok ünnepelte Szent István királyt augusztus 24-én a bécsi Stephansdomban első szent, valamint utolsó boldog királyunk, IV. Károly ereklyéjének jelenlétében. A szentmise főcelebránsa és szónoka Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök volt.

A Szent István király nevét viselő templomban, a bécsi Stephansdomban ünnepel a magyar közösség. Megtöltik a dómot a bécsi magyarok, a Magyarországról és a Kárpát-medencéből érkezett zarándokok sokasága. Jelen vannak a politikai, társadalmi és diplomáciai élet képviselői, köztük Szilágyiné Bátorfi Edit, Magyarország bécsi nagykövete; Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Jakab István, az Országgyűlés alelnöke

img1 (1).

 A szentmisén koncelebrál az ünnep egyik házigazdája, Varga János, a bécsi Pázmáneum (Collegium Pazmanianum) rektora.

Jelen vannak a bécsi magyar nagykövetség munkatársai, az ausztriai magyar szervezetek képviselői, a Szuverén Máltai Lovagrend, a bécsi magyar cserkészek és a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség tagjai.

 img1 (2)

Hagyomány, hogy a bécsi magyar katolikus egyházközség az augusztus 20-a utáni szombaton ünnepli államalapító szent királyunkat, István királyt.

Különleges az idei alkalom, mert a Stephansdomban őrzött Szent István-ereklye mellett ott van Boldog IV. Károly ereklyéje is, amelyet a budapesti Szent István-bazilikából hoztak el Bécsbe.

Károly király boldoggá avatásának 20. évfordulóján szeptember közepéig Bécsben, utána Rómában imádkozhatunk az utolsó apostoli király közbenjárásáért, mielőtt a hermába rejtett ereklye visszatér a jubileumi szentmisére Budapestre.

 img1 (3)

A Szent István-misének hosszú évekre visszanyúló tradíciója van Bécsben, mely sok magyar hívőt szólít meg Ausztriában és szerte a Kárpát-medencében. Ezúttal nagy összefogással szervezték meg az ünnepet – részt vett benne a Kaláka Klub, a Collegium Pazmanianum, a MAGOSZ és a Nemzeti Agrárgazdálkodási Kamara.

Kiss-Rigó László püspök beszédében az ünneplésünk lényegére mutatott rá: Európában is ismert és elismert, hogy a magyarság Szent Istvánnak köszönheti azt a biztos alapra épített országot, amely a történelem során is időtállónak bizonyult. István a keresztény értékekre épített államot, ez alapján biztosította jövőjét. A szent király a józan észre és a keresztény hitre alapozta döntéseit. Egy olyan országot teremtett meg, melyben – 1848 és 1956 példája mutatja – éltek emberek, akik képesek voltak akár életüket áldozni a hazáért, a szabadságért, hogy a „magyarság állni tudja a vihart”.

 

img1 (4)

 

A főpásztor arra hívta fel a figyelmet, hogy

békeidőben is szükség van hősökre, olyan emberekre, akik munkájukat hivatásként felfogva az egész közösségért dolgoznak, adni akarnak, gazdagítanak. E mindennapi hősök ma is itt vannak közöttünk.

A józan ész és a keresztény hit jól mutatja az ünnep lényegét: ha Szent István örökségét gazdagítani akarjuk, mindkettőre szükségünk van. A kereszténynek mondott Európát önpusztító vírusokként ideológiák támadják, befolyásolni próbálják, hogy feladja az örök emberi értékeket, hogy ne a józan észt követve, ne gondolkodva éljen, hanem elfogadjon mindent, amit kap, feladva identitását.

 img1 (5)

Ahogyan Szent Istvánnak szüksége volt keresztény hitére döntéseiben, szüksége volt arra, hogy ismerje és kövesse Jézus Krisztust, úgy mi is akkor leszünk igazi keresztények, ha ismerjük Jézust és a tanítása szerint élünk.

Egyetlen út van ugyanis, mely célba juttatja egyéni életünket, nemzetünket és történelmünket: a jézusi. Ő az igazság. Ő az élet.

A szentmisében Kiss-Rigó László püspök e szavakkal áldotta meg az ünnepi kenyeret: „A kenyér – ahogyan egykor a manna – Isten gondviselésének kifejeződése. Szent István ünnepéhez kapcsolódan jelképezi az összefogást, a nemzeti összetartozást, a tevékeny szolidaritást, a teremtő ajándékát és az ember munkájának gyümölcsét.”

 img1 (6)

A szentmisét követően Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövet szólt az ünneplő közösséghez. Azt fogalmazta meg, hogy Szent István ünnepe hálaadás azért, hogy az uralkodó hazát, otthont adott nekünk Európában. „Mindenhez, amit az apostoli király tett, az erőt és a kitartást hitéből vette. Új világot teremtett, mely működőképesnek bizonyult azon az alapon, melyre azt helyezte. Soha nem veszíthetjük szem elől a magyar államiság ezen horgonyát, akkor sem, ha a főáram, az új divatok mást diktálnak.

A hit annyiszor vezette a magyarságot a történelem viharai közepette, és olyan sok viharon kellett átvezetnie, hogy joggal fohászkodunk Isten áldásáért himnuszunkban.”

 img1 (7)

Jakab István rámutatott, milyen nagy szüksége van az embernek ünnepekre, melyek más perspektívából engednek ránézni életünkre: segítenek, hogy megértsük a múltat, valósághűen lássuk jelenünket, és így bölcs döntésekkel alakítsuk jövőnket. Szent István bölcsességéből, keresztény hitéből, előrelátásából és bátorságából kell most erőt merítenünk. Őriznünk kell örökségét, és méltó módon tovább kell építenünk azt. Rajtunk is múlik, meg tudjuk-e őrizni szuverenitásunkat, hitünket – mondta az Országgyűlés alelnöke. Örömét fejezte ki, hogy mennyire szoros és baráti a magyar és az osztrák nép kapcsolata, és hogy a magyarok Ausztria egyik legcsodálatosabb gótikus templomában ünnepelhetnek.

Jakab István a „Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem” program egyik képviselője is. E minőségében a programról elmondta: a gazdák minden évben odaadják terményük egy részét, melyből az elmúlt években százezer család asztalára kerülhetett kenyér. Idén már háromszáz gyűjtőponton fogadják a felajánlásokat.

 img1 (8)

Az akcióban a magyarok mellett az egész Kárpát-medencéből vesznek rész gazdák, Kárpátaljáról is, ahol idén száz tonna gabona gyűlt össze. A program továbbá ösztöndíjjal is segíti a rászoruló fiatalokat, kiemelten Kárpátalján, ahol sok helyen családfő hiányában most még sokkal nehezebb a gyerekek taníttatása.

Az ünnepet a pápai, a magyar és a székely himnusz zárta.

Boldog IV. Károly ereklyéje Budapesten

Szent II. János Pál 2004 októberében avatta boldoggá az utolsó magyar apostoli királyt. Magyarország 2013-ban kapott egy darabkát Boldog IV. Károly csontvázából, amelyet a Szent István-bazilikában őriznek. Az ereklyéjét egy hermában helyzeték el, amely Babusa János művész alkotása.

 img1 (9)

Szent István ereklyéje Bécsben

Első királyunk ereklyéi közül Bécsben egy díszes tartóba foglalt ereklyét őriznek, feltehetően a jobb sípcsontot.

Szerző: Trauttwein Éva

Fotó: Filep István/MTI

Magyar Kurír

 

Szent István Ünnepe Bécsben

MEGHÍVÓ_20240824_SZENTMISE BÉCS_VÉGLEGES

MEGHÍVÓ_20240824_SZENTMISE BÉCS_VÉGLEGES-2MEGHÍVÓ_20240824_SZENTMISE BÉCS_VÉGLEGES-3MEGHÍVÓ_20240824_SZENTMISE BÉCS_VÉGLEGES-4

* * * * *

2024. május 12-én 

megemlékezés

Mindszenty József hercegprímás halálának
49. évfordulóján

- Irgalmasok Kórháza, Bécs

 

16 órától a 2. emeleti kápolnában a Mindszenty Imakör havi találkozójára került sor.

A kis közösségben alapvetően Hazánkért, Nemzetünk jövőjéért és egyéni
szándékokra imádkoztunk. Az összejövetel gerincét a Rózsafüzér képezte,
kiegészítve egy-egy aktuális imával, illetve énekkel. Ezt követően
hitünkkel kapcsolatos kérdések, tapasztalatok megosztására is volt mód,
csoportos, illetve kötetlen beszélgetés keretében.

17 órától került sor a megemlékezésre és koszorúzásra az  Irgalmas Kórház udvarában
található Mindszenty szobornál.

A megemlékezésen beszédet mondott:
Varga János rektor.
Közreműködött: Németh Dorka – gitár, ének

A koszorúzáson jelen volt:
Wurst Erzsébet, a Kaláka Club elnöke, a
Mindszenty Társaság két alapítója Fukszberger Imre Csehimindszent
polgármestere és Bágya Rita a Mindszenty Társaság titkára,
a Schumann Imakör alapítója Taczmann Andrea és néhány tagja.

DSC_3028 29   DSC_3048 29
DSC_3115 29

   DSC_3120 29

 

* * * * *

 Szentmise főpapi vendéggel

Május 11-én, szombaton 5 órakor az előesti Szentmisében vendégünk volt
Franz Scharl, a Bécsi Főegyházmegye segédpüspöke,
a személyi lelkipásztorkodás és a más nyelvű közösségek felelőse.
A Főpásztor ezen alkalommal kívánta megismerni az itteni híveket, a közösséget. Megjelent és koncelebrált
Szabó Ernő, az új Ausztriai magyar főlelkész.

Az ünnepi, orgonás Szentmisén – amely nyilván kétnyelvű volt, de mégis karakteresen magyar nyelvű – közreműködött Kovács Róbert orgonaművész. 
Utána alkalom volt kötetlen beszélgetésre némi pogácsa, egy-egy pohár bor mellett.

 

DSC_2654 29hDSC_2656c33

* * * * *

Boros Misi

 

a Virtuózok első évadjának, valamint időközben számtalan nemzetközi versenynek a győztese, világszerte koncertező ifjú művész, csodagyerekből csodafelnőtté vált zongorista

április 20-án szombaton este 6 órakor koncertet adott a Pázmáneum Díszteremében a

Magyarság Háza támogatásával.

A koncertre a belépés ingyenes volt, de önkéntes adományokat gyűjtöttünk a Pázmáneum új orgonájának még fennálló költségeire. Köszönjük az adományokat.

IMG_6167a

IMG_6166aIMG_6172IMG_6177a

 

 

 

 

 

Boros Misi plakát

 

* * * * *

Vidám farsangi est!

2024 február 3-án a 17 órai szentmise után (Szent Balázs napja lévén Balázsáldással)
a Pázmáneum dísztermében

Program:

Színvonalas vidám zenével Kövi László zongoraművész szórakoztatott. Víg Eszter énekkel és rendhagyó énekórával buzdított együtténeklésre.
Amatőr előadóink  nyelvi érdekességekkel, nyelvtani találóskérdésekkel és anekdotákkal gondoskodtak a jókedvről.

 

* * * * *

A Magyar Kultúra Napja alkalmából

2024.január 20-án, szombaton ünnepélyes megemlékezés

 

A Collegium Pazmaneum kápolnájában 17 órakor, az Isten Igéjének vasárnapja előesti szentmiséjében
imádkoztunk azért, hogy a keresztény értékek, amelyek évszázadokon keresztül áthatották nemzeti
kultúránkat legyenek ma is iránymutatóak, meghatározóak közösségeink, nemzetünk és nemzettestvéreink életében.
A szentmisét bemutatta a Collegium Pazmaneum rektora, Dipl.-Theol., Dipl.-Ing. Varga János.
A szentmisét követően

Összefonódó könyvbemutatók a Pázmáneumban

című műsorra került sor a Művészettel Istenhez és a Versénekmondó kötetek megjelenése kapcsán.
A könyveket a két szerző-szerkesztő, Legeza László és Török Máté mutatta be az érdeklődőknek.

 

DSC_1690 29

  DSC_1701 29h  DSC_1712 29   DSC_1714 29   DSC_1727 29   DSC_1740 29

Fotó: Czyzyk László

 

* * * * *

 2024. január 15-én

Szijjártó Péter külügyminiszter

és a

bécsi Magyar Nagykövetség

látogatást tett a Pázmáneumban

 

* * * * *

 

10. alkalommal tartottuk hagyományos

Újévkezdő koncertünket

Vízkereszt ünnepén, 2024. január 6-án 18 órakor

a Collegium Pázmáneum dísztermében

 Műsoron romantikus, késő romantikus és 19. századi szerzők,
Carlo Paessler, Robert Schumann, Liszt Ferenc, Sergei Rachmaninov, Henri Duparc, Kodály Zoltán művei

 Előadók: Szászvárosi Kata – szoprán, Nagy Elek – zongora, Szalay Lotti – oboa

Utána koccintás az első újévi találkozás örömére és büfé. 

DSC_1580 29

   DSC_1603 29DSC_1629 29

 DSC_1597 29DSC_1612 29DSC_1640 29

Fotó: Czyzyk László